Історія розвитку факультету

Семенцова Олена Володимирівна

заступник декана економічного факультету з денної форми здобуття освіти, к.е.н., доцент

корпус 3, поверх 4, кабінет 415

Історія розвитку факультету1 вересня 1934 року у зв’язку з об’єднанням Харківського та Київського інститутів інженерів залізничного транспорту і переведенням з Києва чотирьох курсів цього факультету було створено інженерно-економічний факультет Українського державного університету залізничного транспорту. З 1 вересня 2016 року за рішенням Вченої ради університету його остаточно перейменовано на економічний факультет.

Факультет неодноразово підлягав реструктуризації протягом всього існування. Так, вже через два роки після заснування його було розформовано. Але в 1943 році, під час перебування інституту в евакуації в Ташкенті, підготовка економістів відновилася на механічному факультеті. Чергове відродження економічного факультету відбулося в 1944 році, коли зруйноване війною народне господарство держави гостро потребувало фахівців економістів.

В 1955 році набір студентів на інженерно-економічний факультет припинився і в 1958 році його знов було ліквідовано. Проте в період з 1956 року по 1966 рік підготовка інженерів-економістів продовжувалася на інших факультетах Харківського інституту інженерів залізничного транспорту, а саме: на факультеті руху (нині факультет „Управління процесом перевезень”) здійснювалась підготовка інженерів-економістів за спеціальністю „Організація механізованої обробки економічної інформації”, а на будівельному факультеті – за спеціальністю „Економіка та організація будівництва”. Крім того, за заочною формою навчання можна було одержати освіту за спеціальністю „Економіка транспорту”.

У 1966 році факультет остаточно відновив свою діяльність. Саме в цей період були чітко визначені профіль підготовки, сформульовані головні напрямки науково-методичної роботи, сформувався професорсько-викладацький склад. На той час на факультеті функціонували три випускаючи кафедри: „Механізована обробка економічної інформації”, „Економіка транспорту”, „Економіка та організація будівництва залізничного транспорту”, та три забезпечуючи кафедри: „Калькуляція, статистика та облік”, „Вища математика”, „Політекономія”.

На початку 90-х років минулого сторіччя, приймаючи до уваги докорінні зміни в економіці, що були спрямовані на її модернізацію, а також науково-технічні потреби транспортної галузі, керівництво Харківського інституту інженерів залізничного транспорту відновило процес реструктуризації інженерно-економічного факультету.

В 1991 році на факультеті було створено кафедру „Менеджмент і маркетинг” (потім це стали  дві кафедри – „Менеджмент і адміністрування” до 2022 року та „Маркетинг” до 2020 року), в 1995 році – кафедру „Фінанси” (потім до 2022 року – „Управління державними та корпоративними фінансами”), в 2001 році – кафедру „Економіка підприємства і організація виробництва” (нині кафедра має назву „Економіка та управління виробничим і комерційним бізнесом”). В цей період кафедру „Бухгалтерський облік і аналіз” було перейменовано на „Облік і аудит”, а в 2000 році кафедра „Політекономія” змінила назву на „Економічна теорія” (до 2021 року мала назву „Економічна теорія та право”). В 2020 році кафедру „Маркетинг” та „Економічна теорія та право” об’єднали і нині кафедра має назву „Маркетинг, комерційна діяльність та економічна теорія”. В 2022 році кафедру „Управління державними та корпоративними фінансами” та кафедру „Облік і аудит” об’єднано у кафедру „Фінанси, облік і аудит”.

Процес реструктуризації факультету продовжується й досі відповідно до швидких змін в сучасній економіці.

На теперішній час навчальний процес на факультеті здійснюють чотири кафедри. Всі ці кафедри є випускаючими. В 2014 року випускаючою також стала кафедра „Економіка транспорту” і змінила назву на „Економіка, бізнес та управління персоналом на транспорті”. В 2022 році цю  кафедру було об’єднано з кафедрою “Менеджмент і адміністрування” і тепер кафедра має назву “Менеджмент, публічне управління та HR-технології”.

Протягом десятиріч відбувався всебічний розвиток економічного факультету, розширювався спектр спеціальностей, за якими велася підготовка студентів університету. Зміни в цій галузі безпосередньо залежали від економічних пріоритетів держави, чітко відображали їх розвиток і вдосконалення. І якщо, наприклад, у 60-70-х роках минулого сторіччя факультет віддавав перевагу підготовці інженерів-економістів зі спеціальностей „Економіка та організація залізничного транспорту”, „Організація механізованої обробки економічної інформації”, „Економіка та організація будівництва на залізничному транспорті”, то в останні роки провідними спеціальностями стали: „Економіка”, „Підприємництво, торгівля та біржова діяльність”, „Міжнародна економіка”, „Облік, аудит і оподаткування”, „Маркетинг”, „Соціальні мережі та медіакомунікації”, „Фінанси, банківська справа та страхування ”, „Ринок криптовалют, трейдинг та управління фінансами”, „Публічне управління та адміністрування”, „Менеджмент організацій і адміністрування”, „ІТ-менеджмент”. Підготовка за спеціальностями здійснюється за двох-ступеневою освітньою підготовкою – бакалавр, магістр. На факультеті постійно проводиться робота, спрямована на удосконалення навчального процесу з метою відкриття нових спеціальностей та освітніх програм, що дозволить істотно розширити і зробити більш гнучкою підготовку спеціалістів для різноманітних потреб галузі та народного господарства України.

З 2004 року факультет один з перших в університеті розпочав впроваджувати в навчальний процес підготовки фахівців за спеціальностями основні положення Болонської декларації.

В останній час факультет широко використовує сучасні інформаційні технології і на цій основі втілює в навчальний процес елементи дистанційного навчання.

Великому рівню підготовки спеціалістів сприяє постійне вдосконалення і розширення матеріальної бази факультету. На початку 80-х років минулого сторіччя деканат і кафедри факультету були переведені в третій навчальний корпус, де були відкриті нові аудиторії і лабораторії, перший в академії комп’ютерний клас.

В 1994 році при кафедрі „Менеджмент і маркетинг” було створено єдиний в університеті кабінет відео-тренінгу.

В 1997 році при кафедрі „Бухгалтерський облік і аналіз” (нині кафедра має назву „Фінанси, облік і аудит”) працював науково-методичний центр з проблем бухгалтерського обліку і оподаткування та методичний кабінет зі спеціальною літературою з обліку, аудиту та оподаткування.

Зараз на факультеті працюють чотири комп’ютерні класи при кафедрах „Економіка та управління виробничим і комерційним бізнесом”, „Фінанси, облік і аудит”, „Менеджмент,  публічне управління та HR-технології”, що мають сучасне програмне забезпечення з управління економікою підприємства, бухгалтерського обліку, управління державними та корпоративними фінансами, менеджменту.

На економічному факультеті традиційно працювали і працюють висококваліфіковані науковці та викладачі, багато з яких є відомими спеціалістами в економічній галузі. Великий внесок у розвиток факультету у відповідний час зробили найстаріші науковці, що стояли у витоків створення факультету. Це доцент К.С. Гресь, який в 50-х роках минулого сторіччя очолював кафедру політекономії; колишній завідуючий кафедри „Економіка транспорту” М.В. Адаменко; відомий спеціаліст у галузі статистики доцент  П.Г. Едельштайн-Удянський; талановиті науковці та педагоги Г.Х. Кримнус, Є.Я. Чечельницький, Л.С. Ушаков, М.Б. Михнович, С.С. Коландс, С.Ф. Ковтун, М.Д. Іловайський, В.І. Ступницький, М.І. Каліновський, Є.М. Ісіков, Т.П. Антонова, І.Г. Бойко, Л.О. Соколова, О.І. Яковлєв, Д.І. Ковальов. Важко переоцінити вагому роль цих корифеїв в історії економічного факультету, у зміцненні його авторитету, створенні науково-педагогічної бази.

Окремо слід зазначити вагому роль деканів економічного факультету і, перш за все, видатного вченого, доктора економічних наук, професора Т.М. Тучкевич (1943-1948 рр.), талановитих фахівців, кандидатів економічних наук, доцентів О.М. Блейз (1948-1952 рр.), М.І. Силаєва (1953-1956 рр.), В.К. Шевченка (1978-1998 рр.), І.М. Писаревського (1998-2001 рр.), Ю.М. Юрченка (2001-2004 рр.), д.т.н., професора Ю.Є. Калабухіна (2004-2021 рр.). В 2021 року деканом економічного факультету було призначено к.е.н., доцента І.В. Соломнікова.

Зараз на кафедрах економічного факультету працюють 12 докторів економічних наук, біля 60 кандидатів економічних наук, доцентів, що гідно проводжують міцні традиції своїх попередників. Кафедри факультету очолюють провідні вчені доктори економічних наук, професори – В.Л. Дикань, О.І. Зоріна, О.В. Дикань, О.Г. Кірдіна. На всіх кафедрах факультету здійснюється підготовка науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру та докторантуру.

Випускники факультету працюють на всьому просторі країн співдружності, займають високі посади головних економістів залізниць, начальників залізничних служб, керівників трестів, головних бухгалтерів підприємств народного господарства та приватних фірм, фахівців у фінансових органах і податкових адміністраціях тощо.

Поряд з педагогічно-виховною діяльністю, найважливішою складовою функціонування економічного факультету є плідна наукова робота. На кафедрах склалися наукові школи з реструктуризації, бізнес-планування та вдосконалення економічного механізму управління підприємством; з методології інвестицій та інновацій; із забезпечення конкурентоспроможності та економічної безпеки підприємств; з ціноутворення на залізничному транспорті; з транспортного маркетингу; з методології фінансово-економічної експертизи та консалтингу; з методології бухгалтерського обліку, планування та оптимізації оподаткування; з ефективного управління фінансовими ресурсами підприємств галузі та ін.

З 2002 р. при кафедрі „Економіка та управління виробничим і комерційним бізнесом” діє редакційна рада збірника наукових праць „Вісник економіки транспорту і промисловості”, зареєстрованого як фаховий збірник.

Високий рівень професійної підготовки викладачів і співробітників економічного факультету, наукові дослідження кафедр, розвинута комп’ютерна база, передові навчальні технології, нові підручники та навчальні посібники – такі найважливіші складові підготовки сучасних фахівців економістів та менеджерів для залізничного транспорту та інших галузей народного господарства України. Економічний факультет сьогодні – це великий навчальний та науковий комплекс університету, який впевнено крокує у майбутнє.