Звіт ректора

ЩОРІЧНИЙ ЗВІТ РЕКТОРА
УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

(на конференції трудового колективу 27 грудня 2024 року)

Про підсумки роботи

Українського державного університету залізничного транспорту за 2024 рік

 

Відповідно до частини п’ятої статті 34 Закону України «Про вищу освіту» надаю звіт про роботу Українського державного університету залізничного транспорту (далі − Університет) та свою діяльність у 2024 році.

  1. Протягом 2024 року постійно проводились технічні роботи для підтримки функціонування системи дистанційного навчання LMS «Moodle УкрДУЗТ», аналізувався стан віртуальної машини та програмного забезпечення, виправлялися всі знайдені недоліки. В 2024 році систему LMS «Moodle УкрДУЗТ» було оновлено до версії Moodle 4.4.2. Для стабільної роботи було також оновлено операційну систему сервера до Ubuntu 24.04.1 LTS та встановлено програмне забезпечення: Apache 2.4.58, MySQL 8.0.40, PHP 8.3.6.
  2. У 2024 році Університетом здійснювалися процедури і заходи, які передбачені внутрішньою системою забезпечення якості вищої освіти. Науково-педагогічні працівники Університету постійно брали участь у професійних програмах навчання, вебінарах, круглих столах, тренінгах тощо, у тому числі в науково-практичному семінарі УкрІНТЕІ на тему «Академічна доброчесність в сучасній освіті, науці і практиці», вебінарі в межах проекту «Talking about my idea», який реалізується National IP&Innovations Hub за підтримки міжнародного проєкту TISC в Україні, форумі якості освіти 2024, який проводила Державна служба якості освіти України, вебінарі «Grammarty for Education». З метою забезпечення освітньої і наукової діяльності у 2024 році подовжено безкоштовний розширений доступ до програмного забезпечення Zoom Meetings for Education, яким скористались 163 науково-педагогічних працівники. Університет у 2024 році двічі проводив моніторинг якості вищої освіти шляхом електронного опитування всіх учасників освітнього процесу, а також роботодавців. Питання проведених опитувань стосувалися як безпосередньо якості освіти, так і соціальних та поточних питань. Результати моніторингу якості вищої освіти було оприлюднено на офіційному веб-сайті. Університет забезпечив усім учасникам освітнього процесу можливість надати пропозиції щодо якості освіти за допомогою форми зворотного зв’язку на офіційному веб-сайті. У 2024 році Університет продовжив приділяти особливу увагу аналізу успішних кейсів співпраці між німецькими та українськими університетами, зокрема проєкту, який успішно реалізується в університеті за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) «Україна цифрова: забезпечення академічної успішності під час кризи». В рамках цього проекту Голова наглядової ради АТ «Укрзалізниця», професор ВВW University of Applied Sciences Гепард Хафер особисто провів лекції в укритті Університету для студентів, які беруть участь у проекті. Крім того, відбулась відкрита онлайн-лекція на тему «The Role of Poland and Ukraine on The New Silk Road». Подія об’єднала викладачів, аспірантів та студентів з різних країн, зацікавлених у логістичних аспектах міжнародних перевезень. 30 науково-педагогічних працівників та здобувачів освіти всіх рівнів приймають участь у проекті англомовної підготовки English4Ukraine в рамках договору з Маріупольським державним університетом.

Університетом у 2024 році отримано грант на реалізацію магістерської програми подвійних дипломів «Стала логістика та управління ланцюгами постачання» спільно з University of the West of Scotland. Здійснено перший набір 10 здобувачів на цю освітню програму.

  1. У 2024 році на 850 годин збільшилась кількість навчальних дисциплін, які викладаються англійською мовою.
  2. Участь у програмі міжнародної академічної мобільності у формі наукового стажування взяв участь аспірант кафедри будівельних матеріалів, конструкцій та споруд. Наукове стажування проходило з 02.09.2024 р. по 31.10.2024 р. в дистанційному форматі на кафедрі будівельної фізики та будівельних матеріалів факультету цивільної та екологічної інженерії Західнопоморського технологічного університету (Польща).
  3. У 2024 році Університет співпрацював з двома постачальниками послуг з перевірки текстових збігів у роботах. Укладено договори з ТОВ «Плагіат (система «StrikePlagiarism») та ТОВ «Антиплагіат» (система «Unicheck»). Впродовж року на засіданнях вчених рад, студентських рад, а також на засіданнях кафедр розглядалися питання дотримання принципів академічної доброчесності. Випускні кваліфікаційні роботи студентів проходили обов’язкову перевірку на наявність ознак академічного плагіату. Проводилась перевірка наукових статей перед їх публікацією та студентських наукових робіт. У випадку виявлення відповідних ознак роботи поверталися на доопрацювання.
  4. У звітному періоді відремонтовані та укомплектовані ноутбуками, камерами відеоспостереження та мережевим обладнанням дві мультимедійні аудиторії для проведення національного мультипредметного тесту, які знаходяться в бомбосховищі Університету. Обладнані аудиторії можуть забезпечити одночасну присутність 34 осіб.
  5. У 2024 році пройшли підвищення кваліфікації (стажування) 67 науково-педагогічних та педагогічних працівників, з них 18 науково-педагогічних працівників − за межами України за міжнародними програмами (проєктами) дистанційно. В жовтні 2024 році Панченко Владислав Вадимович, проректор з науково-педагогічної роботи, отримав сертифікат American Councils for International Education за успішне проходження місячного стажування в University of Tennessee Knoxville (США) за програмою BridgeUSA Ukrainian Academic Fellows Program (UAFP). Протягом 2024 року в Університеті пройшли підвищення кваліфікації 20 науково-педагогічних працівників з інших закладів освіти, з них 6 осіб з Жилінського університету (Словаччина).
  6. З жовтня 2024 року в Університеті було встановлено Систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Систему було впроваджено в канцелярії Університету для електронного документообігу та обміну кореспонденцією з Міністерством освіти та науки, а також органами виконавчої влади.
  7. Університет у 2024 році проводив підготовку фахівців за першим (бакалаврським), другим (магістерським) та третім (освітньо-науковим) рівнями за денною та заочною формами здобуття освіти в дистанційному форматі. Освітні програми реалізовувались згідно з затвердженими стандартами вищої освіти, а у випадку їх відсутності – вимогами Національної рамки кваліфікацій.

Обсяг прийому фахівців за державним замовленням було виконано в повному обсязі за всіма рівнями освіти, а саме:

за освітнім рівнем бакалавра зараховано 276 здобувачів денної та 26 здобувачів заочної форми здобуття освіти;

за освітнім рівнем магістра зараховано 141 здобувача денної та 17 здобувачів заочної форми здобуття освіти;

за третім освітньо-науковим рівнем зараховано 36 здобувачів денної форми здобуття освіти;

за науковим рівнем (доктор наук) зараховано 5 здобувачів денної форми здобуття освіти.

  1. Університет протягом року дотримувався Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності. Зокрема, усі науково-педагогічні працівники, які забезпечують освітній процес мають не менше чотирьох досягнень у професійній діяльності за останні п’ять років, а професійна кваліфікація відповідає освітнім компонентам, які викладаються.
  2. Освітній процес в Університеті реалізовувався відповідно до Положення про організацію освітнього процесу, розробленого відповідно до Закону України «Про вищу освіту» та оприлюдненому на офіційному сайті, із дотриманням стандартів вищої освіти. Освітній процес проводився в дистанційному форматі з додержанням безпекових вимог та з використанням сервісу для проведення відеоконференцій Zoom і системи дистанційного навчання LMS «Moodle УкрДУЗТ».
  3. Вибудовано чітку, прозору та зрозумілу внутрішню систему управління Університетом із ієрархічним розподілом функціональних обов’язків. Протягом року проводилась систематична перевірка проведення дистанційних занять, змісту освітнього контенту LMS «Moodle УкрДУЗТ». Регулярно проводились преміювання найкращих науково-педагогічних, педагогічних та інших працівників.
  4. Навчальні плани та освітні програми в звітному році було виконано в повному обсязі. Це підтверджується досягненням програмних результатів навчання та отриманням випускниками відповідних компетентностей та результатами проведення акредитаційних експертиз. За результатами роботи системи внутрішнього забезпечення якості освіти, що включає системні процедури дистанційного опитування студентів, викладачів та роботодавців, обговорення та аналіз їх результатів на засіданнях кафедр, вчених рад факультетів, методичної та вченої рад Університету, реалізовано процедуру формування та щорічної актуалізації змісту та переліку як освітніх компонентів, так і освітніх програм до потреб ринку праці, вимог стандартів вищої освіти та Національної рамки кваліфікацій з використанням компетентнісного підходу та принципу студентоцентрованого навчання, яка включає:

можливість формування індивідуальних навчальних планів;

гнучку систему надання освітніх послуг (дистанційне синхронне та асинхронне навчання, дуальне навчання, заочне навчання);

регулярний перегляд навчальних курсів та освітніх програм із залученням органів студентського самоврядування та роботодавців;

наявність системи наскрізної практичної підготовки студентів з урахуванням їх індивідуальних потреб та здібностей;

можливість реалізації принципу «навчання впродовж життя»;

наявність системи об’єктивної, прозорої, комплексної оцінки набутих випускником компетентностей, визнання його кваліфікації (академічної та професійної) та залучення кафедрами до складу державних екзаменаційних комісій зовнішніх стейкхолдерів, зокрема випускників минулих років – фахівців у відповідній галузі.

  1. Протягом 2024 року приділялась пильна увага питанням запобігання порушень академічної доброчесності всіх учасників освітнього процесу. Двічі на рік проводилось знеособлене опитування здобувачів освіти всіх рівнів та науково-педагогічних працівників, результати якого регулярно оприлюднювались на офіційному сайті Університету та використовувались гарантами для удосконалення змісту освітніх програм. Низка питань, які використовувались в ході періодичних опитувань стосувалась саме дотримання академічної доброчесності учасниками освітнього процесу. Під час проведення навчальних занять науково-педагогічні працівники інформували здобувачів про Кодекс академічної доброчесності, повідомляли про важливість дотримання принципів академічної доброчесності та можливі наслідки її порушення.
  2. В Університеті для виявлення та аналізу фактів порушення академічної доброчесності діють Положення про організацію освітнього процесу, Положення про систему запобігання та виявлення академічного плагіату, Кодекс академічної доброчесності. Ці документи визначають системний підхід, який застосовується для ретельної перевірки наукових, кваліфікаційних та студентських робіт на предмет ознак наявності академічного плагіату, порядок заходів при виявленні порушень академічної доброчесності та відповідні наслідки, які можуть наставати в разі таких порушень.
  3. В Університеті в 2024 році закінчили навчання 16 аспірантів та 4 докторанти. Усі випускники отримали позитивні висновки наукових керівників та були рекомендовані до попередньої експертизи дисертацій та подальшого захисту в разовій спеціалізованій вченій раді. Наукові та науково-технічні здобутки випускників аспірантури та докторантури УкрДУЗТ знаходять впровадження у виробничих підрозділах та філіях АТ «Укрзалізниця», підприємствах машинобудівної та транспортної галузі України та постійно впроваджуються в освітній процес Університету при підготовці здобувачів за освітньо-професійними та освітньо-науковими програмами.
  4. Також у звітному році в Університеті:

в рамках ініціативи Twinning, університет започаткував програму магістерську програму подвійних дипломів «Sustainable logistics and supply chain management» спільно з University of the West of Scotland, яка спрямована на підготовку нового покоління професіоналів у сфері сталої логістики та ланцюгів постачання в Україні та за кордоном. Студенти, які навчаються за програмою, програми отримують знання та навички у сферах ефективного управління матеріально-технічним забезпеченням, реалізації проектів реконструкції та постачання необхідних товарів для повоєнного відновлення України. Навчання за програмою здійснюється виключно англійською мовою;

за підсумками візиту делегації Університету до штаб-квартири компанії MAPEI (Італія) підписано Меморандум про взаєморозуміння, який передбачає співробітництво з MAPEI в галузі науки і освіти;

проведено майстер-клас із фахівцем фінансового сектору Німеччини Штефаном Франком за темою «Консолідація фінансів, інвестування та оцінювання ризиків підприємств середнього бізнесу Німеччини», який висвітив актуальні питання аналізу сучасного стану, структури фінансово-бюджетної системи Німеччини та дослідження проблем розвитку її основних структурних елементів;

відбулась урочиста церемонія нагородження студентів, які успішно завершили навчання в рамках проекту «Ukraine Digital» від Німецької служби академічних обмінів (DAAD). Проект продовжує реалізуватись у 2024 році спільно із bbw University of Applied Sciences (Німеччина);

проведено міжнародний онлайн майстер-клас «Важливість діяльності Глобального фонду для фінансово-економічного розвитку України». Спікером виступив  Diederik Lohman (незалежний консультант The Global Fund, New Jersey, USA);

в рамках програми Bridge USA Ukrainian Academic Fellows Program проректор Університету пройшов стажування в University of Tennessee Knoxville (США), під час якого обговорювались перспективи реалізації спільних наукових проектів та впровадження розробок. Особливу увагу було приділено можливостям співпраці в науковій та освітній сферах із Сenter for Transportation Research та департаментом електротехніки та комп’ютерних наук імені Мін Х. Као. Візит до США ознаменував новий виток співпраці з провідними американськими університетами, національними лабораторіями та науковими центрами;

Університет приймав Голову наглядової ради АТ «Укрзалізниця», професора ВВW University of Applied Sciences (м. Берлін, Німеччина) Гепарда Хафера. Під час проведених двосторонніх зустрічей обговорювалися питання розширення міжнародної співпраці з ВВW University of Applied Sciences, започаткування нових проектів та посилення ролі Університету в підготовці фахівців для залізничного транспорту України;

в рамках проекту «Ukraine digital: ensuring  academic  success  in times of crisis», який  реалізується за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD), професор Хафер провів лекції в бомбосховищі Університету для студентів щодо сучасних логістичних рішень, новітніх підходів до оренди рухомого складу для вирішення потреб державних підприємств та бізнесу, оптимізації логістичних витрат та управління вантажними перевезеннями у міжнародному контексті, а також наголосив про важливість залізничного транспорту у перевезенні української продукції до країн Європи та світу;

в рамках реалізації проєкту «Ukraine digital: ensuring academic success in times of crisis» від Німецької служби академічних обмінів та з нагоди Дня залізничника України в Університеті відбулися відкриті лекції провідних європейських фахівців у сфері залізничних вантажних перевезень, на яких розглянуто стратегії розвитку інтермодальної логістики та організаційні принципи вантажних перевезень в Україні, а також досвід реальних кейсів логістичних вантажних центрів;

відбулась відкрита онлайн-лекція на тему «The Role of Poland  and Ukraine on The New Silk Road», присвячена аналізу ролі Польщі та України в сучасних глобальних транспортних коридорах, зокрема в контексті розвитку нового Шовкового шляху.

  1. За звітній період видано та/або опубліковано в репозитарії академічних текстів Університету 1 підручник, 9 навчальних посібників, 9 конспектів лекцій, 74 методичних вказівок. Надано гриф вченої ради Університету 13 навчальним посібникам. Проведено науково-методичну конференцію, відбувся конкурс на кращу навчально-методичну розробку, до якого було подано 9 навчальних посібників, 6 конспектів лекцій, 11 методичних вказівок та 8 дистанційних курсів. Переможців конкурсу було відзначено наказом ректора. Ухвалено склад експертів щодо оцінки якості проведення відкритих занять. Проведено 60 відкритих занять на задовільному методичному рівні.
  2. Університет є співзасновником науково-технічного журналу «Eastern-European Journal of Enterprise Technologies» (Східно-Європейський журнал передових технологій), який входить до категорії «А» переліку фахових видань України. Університетом продовжується робота щодо досягнення вимог для внесення у категорію «А» інших наукових видань Університету.
  3. У 2024 році науковці Університету опублікували в виданнях, які індексуються у наукометричних базах SCOPUS та Web of Science 109 статей та повнотекстових матеріалів конференцій (в минулому році – 96 статей). У виданнях, що входять до категорії «Б» переліку фахових видань опубліковано 148 статей (у 2023 р. − 104 статті).
  4. У 2024 році працівниками Університету опубліковано 48 робіт (у 2023 р. − 22) у зарубіжних періодичних виданнях країн ОЕСР, які не індексуються у наукометричних базах SCOPUS та Web of Science.
  5. Надходження до спеціального фонду за результатами виконання науково-технічних робіт та надання наукових послуг у 2024 році становлять 2889,5 тис. грн, що на 1,1% більше ніж у попередньому році.
  6. П’ять і більше публікацій, що індексуються у наукометричних базах SCOPUS та Web of Science мають 111 працівників Університету, що на 23 % більше ніж у минулому році.
  7. Протягом 2024 року в Університеті виконувалися наукові роботи за 11 господарськими договорами, в результаті чого були отримані наукомісткі результати, переважна більшість з яких була впроваджена у виробництво. Застосування отриманих і переданих замовнику результатів робіт дозволяє модернізувати виробництво, підвищити його технічну та енергетичну ефективність, забезпечити конкурентоздатність в сучасних надскладних умовах. З метою впровадження інноваційних ідей науковців Університетом проводиться робота з створення наукового парку.
  8. В Університеті проводилась робота із захисту технічних рішень, що отримані в результаті науково-дослідних робіт, в основному, за ініціативними тематиками. Так, у 2024 році відправлено до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (Укрпатенту) 48 заявок (у 2023 році − 32 заявки), із них на винахід – 2 заявки. Отримано 57 охоронних документів (у 2023 р. − 44 охоронних документи), із них на винаходи − 8. На об’єкти інтелектуальної власності було витрачено 28 тис. 291 грн. власних коштів винахідників (подання заявок) та за публікацію патентів 10 тис. 460 грн. за рахунок спеціального фонду (за 2023 рік − 6 тис. 520 грн.).
  9. Інформація щодо діяльності Університету є загальнодоступною та розміщена на відповідних сторінках офіційного веб-сайту Університету, зокрема в розділі «Публічна інформація». Крім того діяльність Університету постійно висвітлюється на офіційних сторінках в соціальних мережах.
  10. В Університеті проведено шість міжнародних наукових конференцій та одна студентська науково-технічна конференція, за матеріалами яких видано збірники тез доповідей:

20-та Міжнародна науково-практична конференція «Міжнародна транспортна інфраструктура, індустріальні центри та корпоративна логістика»;

12 Міжнародна науково-практична конференція «Людина, суспільство, комунікативні технології»;

37 Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційно-керуючі системи на залізничному транспорті»;

10-та Міжнародна науково-технічна конференція «Проблеми надійності та довговічності інженерних споруд і будівель на залізничному транспорті»;

5 Міжнародна науково-технічна конференція «Інтелектуальні транспортні технології»;

2 Міжнародна науково-практична конференція «Прогресивні технології засобів транспорту»;

84 студентська  науково-технічна конференція.

Крім участі в конференціях Університету науковці Університету протягом року брали активну участь більш ніж у 20-ти міжнародних конференціях.

Загальна кількість цитувань наукових публікацій працівників Університету у 2024 році у наукометричній базі Scopus становить 4312 (на 561 більше ніж у минулому році), індекс Гірша – 28 (зростання на 2 одиниці у порівнянні із показником минулого року).

В ході виконання фундаментального дослідження «Використання нетрадиційних методів отримання нанопорошків і спікання при розробці модифікованої муліто-ZrO2 кераміки стійкої до термоудару» науковці Університету отримали патент, публікацію якого, з метою збереження національної безпеки України у сфері оборони, запропоновано обмежити.

У 2024 році науковці Університету отримали такі здобутки: 1 особа − премію президента України за наукову роботу, 4 особи − стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених, 2 особи − стипендію Верховної Ради України.

  1. Університетом проведено підвищення кваліфікації за накопичувальною системою 44 осіб із Харківського, Кременчуцького та Конотопського коледжів транспортних технологій. За договором з АТ «Укрзалізниця» проводиться навчання з підвищення кваліфікації 599 осіб. Проведено оновлення 20 навчально-професійних програм та тестів для слухачів курсів підвищення кваліфікації. На базі підприємств та організацій України пройшли практичну підготовку 3657 студентів, у тому числі навчально-практичну підготовку − 1258 студент, виробничу − 1265 студентів, переддипломну − 1134 студента. Проведено удосконалення бази даних випускників магістратури. До дуальної форми навчання залучено 6 студентів за 4 спеціальностями. Також 4 викладача Університету отримали сертифікати викладачів спеціального навчання строком на 5 років.
  2. 29. В Університеті проведено такі спортивні заходи:

розважально-спортивні змагання «Калейдоскоп спорту» для студентів перших курсів;

спортивні змагання серед студентів І-V курсів присвячені Дню захисника України «Разом ми сила!»;

спортивні змагання «Залізні люди!»  серед студентів І-V курсів;

спортивні змагання з шахів серед працівників Університету;

спортивні змагання серед працівників Університету «Рух – це життя»;

спортивні онлайн змагання «Жонглювання м’ячем у футболі»;

спортивні змагання серед студентів «Нас не здолати!»;

онлайн турнір з шахів серед студентів.

Збірні команди Університету брали участь у таких спортивних змаганнях:

турнір з міні футболу серед студентських команд міста Харкова;

турнір серед студентських команд міста Харкова з баскетболу;

турнір з кіберспорту серед здобувачів закладів вищої освіти м. Харкова;

турнір серед Студентських ліг м. Харкова з баскетболу (4 місце);

турнір серед Студентських ліг м. Харкова з пляжного волейболу (9 місце);

Окремі спортсмени Університету брали участь у змаганнях різного рівня:

чемпіонат Дніпропетровської області з греко-римської боротьби (1 місце);

чемпіонат Харківської області з класичного жиму лежачи (1 місце, 2 місце);

кубок України з тхеквондо ВТФ (1 місце);

ХІХ Літня універсіада України з тхеквондо ВТФ (3 місце);

чемпіонат України з класичного жиму лежачи (3 місце);

відкритий Чемпіонат Дніпропетровської області з тхеквондо ВТФ (1 місце);

чемпіонат України з греко-римської боротьби (3 місце);

турнір з волейболу  серед змішаних команд (Чехія, 1 місце);

відкритий Кубок міста Харкова з класичного жиму лежачи (1 місце);

всеукраїнський Чемпіонат зі змішаних бойових мистецтв (1 місце);

чемпіонат Дніпропетровської області з фрі-файту (2 місце);

всеукраїнський турнір по submission fight (2 місце);

чемпіонат України з пауерліфтингу (2 місце).

Окремо Диський Олександр отримав звання «Майстер спорту України» (регбі та регбіліг). Дрофа Ярослав отримав розряд «Кандидат у майстри спорту України» (тхеквондо ВТФ).

  1. В Університеті систематично проводяться заходи, присвячені пам’яті Героя України, випускника Університету Владислава Зубенка та інших учасників Революції Гідності. В лютому 2024 року в Університеті відбулись заходи, щодо відзначення подвигу учасників Революції гідності та вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні. Ряд заходів було присвячено вшануванню захисників України. Зокрема, в січні 2024 р. були відзначені День пам’яті Героїв Крут, в травні 2024 р. − День пам’яті та примирення, в жовтні 2024 р. − День захисників України.

В Університеті були проведені конференції та круглі столи, присвячені пам’ятним датам української історії, зокрема річницям з дня створення Української Народної Республіки та проголошення Акту Злуки, 255-ій річниці з дня народження Івана Котляревського, 375-й річниці початку визвольної війни та битви на Жовтих Водах, 175-й річниці з дня народження Панаса Мирного.

Студенти і працівники Університету взяли участь в заходах, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Був проведений круглий стіл, відкрита виставка літератури, присвячена жертвам Голодомору.

Проведено ряд заходів, спрямованих на підвищення знань української мови та збільшення культурного рівня студентів. Серед них слід виділити конкурси імені Петра Яцика та імені Тараса Шевченка. У жовтні 2024 р. проведено Університетський диктант серед студентів першого курсу з нагоди Дня української писемності. За останній рік відбулися літературні читання, присвячені річницям з дня народження Тараса Шевченка, Лесі Українки, Ліни Костенко, Григорія Сковороди.

Зі студентами Університету були проведені виховні заходи, спрямовані на боротьбу з правопорушеннями, курінням, вживанням алкогольних напоїв та наркотичних речовин в студентському середовищі.

  1. Організацію прийому вступників до Університету здійснює Приймальна комісія, яка діє згідно з Положенням про приймальну комісію УкрДУЗТ, затвердженим вченою радою УкрДУЗТ 22 березня 2024 року, протокол №3. Правила прийому на навчання до Українського державного університету залізничного транспорту в 2024 році розроблені Приймальною комісією УкрДУЗТ відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році, затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України від 06 березня 2024 року №266 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 березня 2024 р. за №379/41724 та оприлюднені на офіційному веб-сайті.

Прийом на навчання проводився на конкурсні пропозиції за спеціальностями (спеціалізаціями, предметними спеціальностями) відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти.

До Університету приймалися особи, які виявили бажання здобути вищу освіту за освітніми ступенями бакалавра, магістра та доктора філософії. Для проведення вступних випробувань для окремих категорій вступників, які визначені Правилами прийому до Університету на 2024 рік, були створені предметні, екзаменаційні, фахові атестаційні, апеляційні комісії та комісії для проведення співбесід.

Конкурсний відбір на навчання для здобуття ступенів вищої освіти здійснювався на основі конкурсного балу та розгляду мотиваційних листів відповідно до Порядку та Правил прийому у випадках:

для вступу на навчання для здобуття ступеня бакалавра – за результатами НМТ 2022-2024 років або ЗНО 2021 року, з можливим додатковим використанням ЄФВВ за вибором вступника, співбесіди або вступного іспиту для іноземців;

для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра – за результатами ЄВІ 2023-2024 років, ЄФВВ, ЄДКІ, фахового іспиту, співбесіди або вступного іспиту для іноземців;

для вступу на навчання для здобуття ступеня доктора філософії – за результатами ЄВІ та вступного випробування у форматі мультитесту.

Прийом на навчання виконувався в межах доведеного максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або доведеного загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих конкурсних пропозицій).

У разі подання документів на участь у вступних випробуваннях особами з особливими освітніми потребами Університет забезпечував відповідні умови для проходження ними співбесід, фахових іспитів та вступних іспитів для іноземців.

Зарахування іноземців на навчання на відповідний рівень вищої освіти здійснювалося за результатами вступних випробувань з визначених предметів і мови навчання та на підставі академічних прав на продовження навчання, що надаються документом про здобутий рівень освіти в країні його походження, і врахування балів успішності, що дають право на продовження навчання на наступному рівні вищої освіти відповідно до законодавства країни, яка видала документ про здобутий ступінь (рівень) освіти.

Інформація про кількість поданих заяв та результати прийому наведені в таблицях 1 – 5.

 

Таблиця 1 – Кількість поданих заяв на денну та заочну форму здобуття освіти

Рік вступу202220232024
Бакалаври:

Денна

Заочна

2273

1572

701

3999

3397

602

1976

1709

267

Магістри:

Денна

Заочна

2032

1312

720

1935

1632

303

1060

844

216

Доктори філософії:

Денна

Заочна

Вечірня

53

47

1

5

106

101

1

4

141

138

3

 

 

Таблиця 2 – Результати прийому за рахунок видатків державного бюджету

Рік вступу202220232024
Бакалаври:

Денна

Заочна

332

287

45

262

229

33

302

276

26

Магістри:

Денна

Заочна

383

318

65

181

152

29

158

141

17

Доктори філософії:

Денна

Заочна

Вечірня

19

14

5

33

28

5

36

36

 

Таблиця 3 – Результати прийому за кошти фізичних та/або юридичних осіб

Рік вступу202220232024
Бакалаври:

Денна

Заочна

850

382

468

1922

1569

353

293

219

74

Магістри:

Денна

Заочна

1025

503

522

1014

812

202

422

283

139

Доктори філософії:

Денна

Заочна

Вечірня

31

30

1

67

67

9

7

2

 

Таблиця 4 – Зведена таблиця результатів прийому

Рік вступу202220232024
Бакалаври:

Денна

Заочна

1182

669

513

2184

1798

386

595

495

100

Магістри:

Денна

Заочна

1408

821

587

1195

964

231

580

424

156

Доктори філософії:

Денна

Заочна

Вечірня

50

44

1

5

100

95

1

4

45

43

2

 

Таблиця 5 – Результати прийому іноземних громадян

Рік вступу202220232024
Бакалаври:

Денна

Заочна

13

2

11

41

22

19

6

3

3

Магістри:

Денна

Заочна

8

6

2

2

1

1

 

У звітному періоді на базі Університету продовжено роботу освітнього центру «Донбас – Україна та Крим – Україна».

У зв’язку з тимчасовою окупацією частини території України було продовжено прийом за квотою-2, яка склала 40% від загальної кількості бюджетних місць. За квотою-2 для здобуття ступеня бакалавра було зараховано на бюджет 8 студентів.

Продовжено роботу безкоштовних дистанційних підготовчих курсів з української мови, англійської мови, математики та історії України. Основними завданнями були підготовка до складання НМТ 2024 та виявлення обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі професії, залучення їх до навчання в Університеті. Успішне закінчення у рік вступу підготовчих курсів надавало додаткові бали за шкалою від 0 до 10 балів у разі вступу на спеціальності (спеціалізації), зазначені в Переліку спеціальностей, яким надається особлива підтримка. Успішно закінчили підготовчі курси 112 учнів, 85 з яких стали студентами Університету.

  1. У звітному періоді в Університеті проводилася підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції та дотриманням Антикорупційної програми Університету. Проводилась систематична робота щодо запобігання та врегулювання потенційного або реального конфлікту інтересів. Проінформовано суб’єктів декларування щодо особливостей проходження щорічної кампанії з декларування. Оновлено інформацію з проведення антикорупційної політики на офіційному веб-сайті Університету. Відповідно до Плану антикорупційних заходів протягом звітного періоду уповноваженим проводилась консультативна та роз’яснювальна робота з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції.
  2. Університет забезпечував дотримання прав працівників відповідно до законодавства про працю. Прийняття на роботу здійснювалось відповідно до законодавства. До початку роботи з претендентами проводиться роз’яснювальна робота щодо їх прав, обов’язків, умов оплати праці, пільг на роботу в особливих умовах тощо. Під час прийняття на роботу проводились інструктажі з техніки безпеки, гігієни праці, протипожежної охорони та цивільного захисту, ознайомлення з Колективним договором, Правилами внутрішнього розпорядку та посадовими обов’язками під підпис. Щорічні та додаткові відпустки надавалися відповідно до законодавства та згідно з графіком відпусток, погодженим з Первинною профспілковою організацією Університету та затвердженим ректором. Колективним договором встановлені додаткові щорічні відпустки за особливий характер праці та ненормований робочий день для відповідних посад (професій) працівників. При плануванні щорічних відпусток були враховані інтереси працівників та, одночасно з цим, забезпечено освітній процес.
  3. Трудова дисципліна в Університеті забезпечувалася методами переконання та заохочення до сумлінної праці, поєднанням засобів матеріальних та моральних стимулів до праці.

За високий професіоналізм, сумлінне виконання службових обов’язків та вагомий особистий внесок у розвиток сфери освіти і науки в 2024 році науково-педагогічні працівники Університету отримали:

Подяку Голови Верховної Ради України – 1 особа;

відзнаки Міністерства освіти і науки України – 11 осіб;

відзнаки Харківського міського голови – 11 осіб;

почесні грамоти Університету – 6 осіб;

подяку ректора Університету – 25 осіб.

Працівникам структурних підрозділів Університету надавалась правова допомога щодо питань застосування трудового, пенсійного законодавства та з інших правових питань.

  1. При прийманні на роботу працівників проводився вступний інструктаж щодо ознайомлення їх з умовами праці. Визначалася категорія працівників, які працюють у шкідливих умовах праці. Організовано проходження працівниками навчання та перевірки знань з охорони праці. Проводився аналіз стану травматизму та профілактичні заходи щодо запобігання виникнення нещасних випадків. Виконувалися і інші завдання з питань охорони праці та цивільного захисту.
  2. Протягом звітного року всі підрозділи Університету дотримувалися штатно-фінансової дисципліни. Утримання персоналу структурних підрозділів здійснено згідно нормативів штатної чисельності.
  3. З метою створення умов для зміцнення фінансово-господарської дисципліни розроблено та запроваджено низку заходів на 2024 рік щодо економії державних коштів, контролю за станом фінансової дисципліни, енергозбереження з забезпеченням зменшення витрат на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, раціонального і цільового витрачання матеріальних і фінансових ресурсів, контролю щодо обґрунтованості включених до бюджетних запитів та кошторисів розрахунків і показників, погашення кредиторської заборгованості за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету, а також зменшення обсягу заборгованості за освітні послуги та проживання.
  4. Навчальні аудиторії та приміщення головного корпусу Університету доступні для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
  5. Протягом звітного періоду було забезпечено стабільне фінансово-економічне становище Університету. Асигнування із загального фонду бюджету надавались відповідно до затвердженого кошторису. В умовах воєнного стану забезпечено надходження до спеціального фонду Університету за надання платних послуг та з інших джерел. Здійснювався аналіз та оперативне коригування надходжень та напрямів видатків з метою підвищення ефективності використання фінансових ресурсів за всіма джерелами. Університет відповідно до законодавства виконав свої зобов’язання перед державою та іншими підприємствами та організаціями. Проводилися кадрові зміни з метою оптимізації роботи Університету в умовах воєнного стану. Здійснювався постійний контроль за збереженням майна Університету.
  6. Університет здійснював свою діяльність з дотриманням вимог законодавства України. У звітному періоді вимоги з боку органів, що забезпечують здійснення фінансового контролю в Україні, та їх територіальних підрозділів не надходили.
  7. У 2024 році вимог від органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності не надходило.
  8. З метою недопущення дебіторської та кредиторської заборгованості Університетом за звітний період розрахунки з юридичними та фізичними особами проводилися, відповідно до укладених угод. Розрахунки по заробітній платі працівникам та стипендії здобувачам вищої освіти здійснювались своєчасно щомісяця, у терміни, встановлені законодавством України та Колективним договором. Заборгованості по заробітній платі та стипендіям немає.
  9. У звітному періоді було забезпечено цільове та ефективне використання коштів Університету. Кошти загального та спеціального фонду Університету витрачалися відповідно до затверджених кошторисів доходів і видатків тільки на цілі, які визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями з врахуванням вимог законодавства в умовах воєнного стану.
  10. Протягом звітного періоду відповідно до вимог законодавства було забезпечено своєчасне та у повному обсязі перерахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до відповідних бюджетів. Здійснювався постійний контроль за недопущенням виникнення заборгованості за зобов’язаннями перед бюджетом, органами Пенсійного фонду, державними соціальними фондами.
  11. У 2024 році Університет вживав усіх необхідних заходів щодо забезпечення виконання кошторису доходів і видатків, недопущенню виникнення заборгованості із заробітної плати. За даними бухгалтерського обліку відсутня заборгованість із заробітної плати, стипендії, за спожиті послуги з енергопостачання та комунальні послуги. Кошторис за спеціальним фондом бюджету за надходженнями від освітніх послуг і господарської діяльності виконано на 73% від запланованого, що пояснюється проведенням бойових дій на території України, відтоком потенційних вступників за кордон, зниженням платоспроможності населення.
  12. Університет проводив заходи щодо забезпечення безперебійного і якісного постачання теплової енергії до споживачів. Для цього в міжопалювальний період проводилися випробування теплових мереж, планові заміни пошкоджених ділянок, заміна запірної арматури в теплових камерах тощо. Виконано профілактичні та ремонтні роботи з підготовки до роботи електроустановок і мереж Університету в осінньо-зимовий період. Виконано регламентні роботи щодо котельного та насосного обладнання Університету. Протягом року було відремонтовано протирадіаційне укриття де Університет мав змогу проводити фахові іспити також проведено капітальний ремонт пожежної сигналізації в першому учбовому корпусі та в укритті. Відремонтовано вхідну групу Університету та виконано комплекс робіт по озелененню території Університету.
  13. Протягом звітного періоду здійснювався постійний контроль за ефективним використанням державного майна, виконувалися заходи щодо його збереження та оновлення. Частину нерухомого майна (нежитлових приміщень), яка не використовувалася в освітньому процесі, було надано в оренду. Показники майнового стану: 1) основні фонди: залишкова вартість –
    322757 тис. грн.; знос – 132771 тис. грн.; 2) нематеріальні активи –
    48,2 тис. грн.
  14. Університет у своїй діяльності суворо дотримувався вимог Статуту Університету та законодавства у сфері своєї діяльності. Порушень вимог Статуту Університету та законодавства виявлено не було.
  15. В Університеті сторонами колективного договору є адміністрація Університету в особі ректора та Первинна профспілкова організація Університету, яка представляє інтереси працівників Університету (трудового колективу) в особі голови Первинної профспілкової організації. Університетом відповідно до умов колективного договору виконувалися зобов’язання щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, а також надавалися працівникам додаткові, порівняно з законодавством, умови, гарантії та пільги. Університет дотримувався умов колективного договору.

 

 

В.о. ректора                                                                    Сергій ПАНЧЕНКО