Історія ППО УкрДУЗТ

Профком

Історія профкому УкрДУЗТ – невід’ємна частина історії вищого навчального закладу. Офіційним роком його створення вважається 1930 р.- дата заснуванні університету. Але насправді початком діяльності профкому можна вважати 1923р., саме тоді в Харківському технічному залізничному училищі, на базі якого потім було створено інститут інженерів залізничного транспорту, почала працювати так звана спілка студентських організацій на чолі з В.М. Середенко – майбутнім викладачем ХІІТ. Головною метою цієї організації стало вирішення навчальних побутових і проблем вихованців.

Першим головою профкому ХІІТ у 1930 р. було обрано Якова Микитовича Ткача (1906-1941), одного з перших випускників інституту. Талановитий організатор і керівник, прекрасна людина, він у 1933 р. вступив до аспірантури ХІІТ, а з 1938 р. почалася його партійна й політична кар’єра, вершиною якої стало обрання депутатом  Верховної Ради СРСР. У перші дні Великої Вітчизняної війни Я.М. Ткач добровольцем пішов на фронт, увійшовши до складу Військової Ради 26-ї армії. У 1941-му він загинув смертю хоробрих.

У роки війни діяльність профкому ХІІТ не припинялася. Під час евакуації інституту до Ташкента профспілкові працівники ретельно вирішували складні питання щодо розміщення викладачів і студентів,продовольчого забезпечення, організації допомоги фронту.

Після повернення до Харкова членам профспілкового комітету разом із адміністрацією довелося багато працювати, аби якнайшвидше ліквідувати збитки, яких зазнав ВНЗ внаслідок фашистської окупації. Незважаючи на труднощі, заняття відновилися вже угрудні 1944 р., а в 1948 р. кількість студентів ХІІТ досягла довоєнного показника.

У 50-ті рр.. профком ХІІТ приймав активну участь у вирішенні питання пов’язаних з дефіцитом навчальних приміщень. В 60-ті рр.. набула розвитку оздоровча база університету – було створено пансіонати в Алушті, Євпаторії та на Червонооскольському водосховищі.

Багато уваги профспілковий комітет приділяв організації змагання серед вузів Міністерства шляхів сполучення СРСР. ХІІТ неодноразово посідав почесні місця, нагороджувався перехідним червоним прапором, а його співробітники – урядовими нагородами.

В 70-80-ті рр.. профспілковий комітет очолювали викладачі університету дотепер: доценти В.Я.Кузнецов у 1971-1947 рр.; В.М. Лялюк у 1974-1981 рр.; М.Г. Варбанець у 1981-1984 рр.; В.М. Зарубін у 1984-1986 рр.; професор А.В. Шапка у 1986-1989 рр.; 1989-2006 рр. В.К. Чернявський;, 2006-2014 В.М. Сударський, а з 2014 р. і до цього часу профспілковий комітет очолює Войтов І.М.

Сьогодні профспілкова організація УкрДУЗТ нараховує близько 3000 членів профспілки залізничників і транспортних будівельників України. До її складу входить 15 профспілкових організацій факультетів і підрозділів університету, які об’єднують 201 профспілковугрупу. Очолює профспілкову організацію УкрДУЗТ профспілковий комітет, який плідно виконує свої безпосередні функції. До складу профкому входять різноманітні комісії, які відповідають за окремі напрямки роботи.

Одним із найважливіших напрямків діяльності профспілкового комітету є соціальний захист викладачів та вихованців УкрДУЗТ і , в першу чергу, малозабезпечених студентів, студентських сімей, студентів-сиріт. Комісія профкому уважно стежить за виконанням колективного договору, двічі на рік це питання в плановому порядку обговорюється на засіданнях профкому.

До компетенції профкому університету входить контроль за виконанням  законодавства України про працю та охорону праці, вирішення питань з оплати праці, перерахуванні пенсійних та пільгових виплат, участь у розслідуванні нещасних випадків і розв’язання проблем щодо поліпшення житлових умов співробітників університету, контроль за організацією медичного обслуговування  співробітників та студентів.

Профком разом з центром естетичного виховання студентів здійснює контроль за розвитком культурно-масової роботи в університеті , допомагає студентам проявити себе в тому чи іншому жанрі. Самодіяльні колективи університету щорічно беруть участь у міському фестивалі вузів Харкова «Студентська весна», де неодноразово посідали призові місця, є лауреатами різноманітних творчих конкурсів. Питання фізичного виховання й спорту  також перебуває в зоні пильної уваги і контролю профкому. Комісія профкому разом зі спортивним клубом та кафедрою фізичного виховання та спорту щорічно проводять спартакіади, спортивні конкурси, фестиваліі змагання з аеробіки та художньої гімнастики.

У 2020 р. профком УкрДУЗТ відмічав ще один ювілей 115-річчя заснування професійної спілки залізничників і транспортних будівельників України, яка вже протягом століття захищає інтереси працівників залізничної галузі.

Профспілкова організація університету– органічна частина галузевої профспілки, яка має величезний досвід роботи, серйозні досягнення та значні перспективи щодо подальшого розвитку та підвищення ефективності своєї діяльності.