Створення кафедри Історії та українознавства в 1992 р. відображало загальну для того часу тенденцію реалізації нової концепції гуманітарної освіти, запровадження у вищих навчальних закладах українознавчих дисциплін та організації кафедр, які б забезпечували їх викладання.
Кафедра виникла на базі кафедри “Політична історія”, діяльність якої в 1989 – 1992 рр. підготувала перехід до запровадження дисциплін українознавчого спрямування. Важливу роль відіграла наявність кваліфікованих викладачів. За кілька років викладання політичної історії, в умовах бурхливих дискусій другої половини 80-х рр. про “білі плями” минулого вони виробили нові методологічні підходи, засновані на загальнолюдських цінностях і не пов’язані з жорсткою ідеологізацією суспільних дисциплін. До складу нової кафедри увійшли викладачі ділової української мови, які до цього працювали на кафедрі іноземних мов. Новостворена кафедра “Історії та українознавства” спиралася на підтримку ректорату, стала складовою гуманітарного центру ХІІТу.
Завідувачем кафедри було обрано доктора історичних наук, професора М.Ф.Дмитроченка, досвідченого викладача й керівника, спеціаліста у галузі історії формування системи управління та соціальних відносин в аграрному секторі економіки. Він очолив формування засад навчальної, методичної, науково-дослідної та виховної роботи кафедри.
1997 р., один із перших складів кафедри історії та українознавства. Верхній ряд зліва – направо: доценти Саламатіна Т.М., Арбузов Г.Ф., професор, завідувач кафедри Дмитроченко М.Ф., старший викладач Товолжанська Л.С., лаборант Семенова Л.В., завідувач кабінетом Сициховська Л.В., старший викладач Близнюк Л.М. Нижній ряд: старші викладачі Колесник К.Е. та Кузьміна Л.В.
Протягом кількох років викладачі кафедри брали активну участь в обговоренні на наукових і методичних конференціях, на сторінках газети “Кіровець” проблеми гуманізації та гуманітаризації технічної освіти, місця українознавчих дисциплін у цьому процесі. В першій половині 1990-х років вони здійснювали допомогу викладачам загальноосвітніх і спеціальних дисциплін в переході до викладання українською мовою. У 1993-1996 роках під керівництвом професора М.Ф.Дмитроченка в УкрДАЗТ (тоді – академії) працювала комісія з обговорення проекту Конституції України та пропозицій, що вносилися до нього.
2004 р. Верхній ряд зліва – направо: Старший викладач Кузьміна Л.В., завідувач кабінетом Бєлова О.П., доценти: Колесник К.Е., Саламатіна Т.М., старший викладач Товолжанська Л.С., доценти: Кравченко О.В., Арбузов Г.Ф.Нижній ряд: старший викладач Близнюк Л.М., доцент Приймак О.О., професор, завідувач кафедри Дмитроченко М.Ф.
У 2010 році кафедру очолили кандидат філологічних наук, доцент Близнюк Л.М.
З 2011 року рішенням Вченої Ради УкрДАЗТ кафедру було трансформовано. Продовжила свою діяльність кафедра історії та українознавства, завідувач – професор Гужва О.П., основними навчальними дисциплінами якої були історія України та української культури, Політологія, Історія залізничного транспорту, Ділова риторика. А під керівництвом доцента Близнюк Л.М. створено кафедру мовознавства, до складу якої увійшли доценти Кушнір О.О., Литвиненко О.О., Мосьпан О.П., старші викладачі Корольова О.В., Нос Н.М., Сажина Т.М., Ситковська М.І.; провідний фахівець Прокоф’єва В.В., лаборант Сициховська А. К. На кафеді мовознавста викладалися виключно мовознавчі дисципліни: українська мова (за професійним спрямуванням); Російська / Українська мова для іноземних студентів; Ділова іноземна мова.
Але в 2016 році, рішенням Вченої Ради УкрДУЗТ відбулося об’єднання двох кафедр, й було створено кафедру історії та мовознавства, ззавідувач – доцент Близнюк Л.М.