Історія створення кафедри

завідувач кафедри

Резуненко Марина Євгенівна

завідувач кафедри, к.т.н., доцент

корпус 2, поверх 4, кабінет 415

Кафедру «Вищої математики та фізики» було створено шляхом об’єднання кафедр «Вищої математики» і «Фізики» в 2021 р. Обидві кафедри було засновано в 1930 р. одночасно із заснуванням Харківського інституту інженерів транспорту.

Історія створення кафедри «Вищої математики».

Історія створення кафедри

 

Першим  завідувачем кафедри вищої математики, починаючи з 1930 р., та до 1958 р., був кандидат фізико-математичних наук, доцент Євгеній Арсентійович Коваленко. У цей період на кафедрі працювали відомі вчені: професори Б.Я. Левін, Б.М.  Левітан, М.Н. Марчевський.

 

 

 

 

Історія створення кафедри                                                Історія створення кафедри

З 1958 р. до 1968 р. колектив кафедри очолював кандидат технічних наук, доцент Микола Миколайович Орел, а за його відсутності у 1963 – 1965 рр. – кандидат фізико-математичних наук, доцент Борис Абрамович Шехтер .

 

 

 

 

Історія створення кафедри

 

З 1968 р. до 1979 р. завідувачем кафедри був кандидат технічних наук, доцент Степан Хомич Ковтун

 

 

 

 

Історія створення кафедри

 

З 1979 р. до 1981 р. кафедру очолювала кандидат фізико-математичних наук, доцент Ірина Василівна Ковалішина. У 1989 році вона захистила докторську дисертацію. І.В. Ковалішина – відомий фахівець з  J-теорії аналітичних матриць-функцій, автор понад 60 друкованих праць, багато з яких видано за кордоном. Під її керівництвом було захіщено дві кандидатські дисертації.

 

 

Історія створення кафедри

 

З 1981 р. до 1997 р. кафедрою завідував кандидат технічних наук, доцент Володимир Андрійович Таратушка – фахівець із математичного моделювання нестаціонарних процесфв у двигунах внутрішнього згоряння. Під його керівництвом було захіщено дві кандидатські дисертації. Він є автором понад 30 друкованих праць і більше ніж 10 авторських свідоцтв.

 

 

 

 

Історія створення кафедри

 

З 1997 р. до 2020 р. посаду завідувача кафедрою обіймав кандидат фізико-математичних наук, доцент  Володимир Іванович Храбустовський. Автор понад 90 друкованих праць. В.І. Храбустовський — відомий спеціаліст зі спектральної теорії диференціальних операторів.

 

 

 

У період з 1975 до 2020 р.р. на кафедрі працювали професори В.С. Азарін, Г.А. Багмут, Г.П. Бородай, В.Д. Гордевський, Ю.М. Дюкарев, М.М. Зацеркляний, І.В. Ковалішина, О.О. Стрельникова, В.А. Таратушка і В.П. Фонф, а також доценти і кандидати наук І.О. Андерс, С.І. Безуглий (лауреат Державної премії в галузі науки і техніки), В.В. Білоус, В.Ю. Васильчук, А.Г. Гах, Г.Ю. Глушакова, Р.М. Давидов, О.О. Думіна, Р.О. Єфременко, О.І. Зубкова, Л.В, Калужинова, В.О. Козел, Є.Ю. Колбасіна, В.В. Науменко, М.К. Радякін, Л.Д. Радченко, А.В. Рахнін, А.П. Рибалко, А.О. Шифрін і Н.С. Юрчак.

Багато викладачів кафедри було заохочено за сумлінну працю. Зокрема, старший викладач Л.І. Макаренко і професор В.А. Таратушка одержали знак “Почесний залізничник”, проф. В.І. Храбустовський має подяки в наказі міністра шляхів сполучень та від генерального директора Укрзалізниці, доцент Р.М. Давидов нагороджений знаком «Відмінник освіти України», доценти С.Д. Бронза та О.А. Осмаєв є дипломантами обласного конкурсу «Харківщина – кращі імена».

Історія створення кафедри «Фізики».

На посаду завідувача одразу після створення кафедри «Фізики» було призначено кандидата фізико-математичних наук, доцента С.В. Борисоглєбського, який очолював кафедру в 1930—1932 роках. Наступні два роки цю посаду обіймав доцент І.С. Вєркін, а у 1934 р. завідувачем кафедрою став доктор фізико-математичних наук, професор A.B. Желіховський, який працював на кафедрі до 1941 р.
До першого складу викладачів кафедри входили доценти М.С. Євтушенко, А.І. Андрієвський, В.Я. Селегенєв, асистенти І.В. Кутовий та Б.І. Лавров.
У роки Великої Вітчизняної війни, знаходячись в евакуації у Ташкенті, викладачі кафедри поєднували роботу в інституті і на паровозоремонтному заводі, з січня 1942 р. встановлювали обладнання в оборонному цеху № 10 і брали участь у виготовленні важких авіабомб. Асистент І.В. Кутовий на початку війни добровільно пішов на фронт, але після тяжкого поранення та лікування у шпиталі в 1943 році повернувся до Ташкента, де продовжив працювати на кафедрі.
З травня 1942 р. завідувачем кафедрою був професор A.A. Наумов.
17 серпня 1943 p., за декілька днів до визволення м. Харкова від фашистських загарбників, В.Я. Селегенєва за розпорядженням Держуправління навчальними закладами СРСР було відряджено до Харкова для організації відновлення роботи ХІІТ.
З часу повернення інституту до Харкова й до 1970 р. кафедру очолював В.Я. Селегенєв.
З 1970 до 1984 р. завідувачем кафедрою працював професор Д.М. Єрьомін, який доклав багато зусиль для оснащення кафедри сучасним на той час обладнанням.
У 1984 році кафедру очолив доктор фізико-математичних наук, професор Е.В. Матюшкін.
У 2008 році кафедру фізики очолив знаний фахівець в галузі фізики конденсованого стану (зокрема фізики твердого тіла, надпровідності і надплинності) доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент ТАУ Вовк Руслан Володимирович. Завдяки досвіду, здобутому ним під час дворічної роботи у всесвітньовідомій групі «Квантових рідин» під керівництвом королівського академіка Ейдріана Віатта йому вдалося кардинально оновити наукову тематику кафедри.
У 2017 році кафедру фізики очолив Самойлов Олексій Вікторович.

Викладачами працювали професори A.C. Компанієць, А.М. Ніколенко, Д.В. Філь, доценти В.Я. Селегенєв, K.M. Анікеєва, В.Г. Денисенко, С.О. Катрич, А.Т. Котвицький, Г.С. Нікольський, В.Г. Онопрієнко, О.П. Шамшин, старші викладачі В.І. Вікуліна та Т.М. Ізотова.