Науково-дослідна робота кафедри здійснюється в двох основних напрямках:
- лінгвістичному – «Семантико-стилістичне дослідження лексики, термінології та фразеології германських і слов’янських мов»;
- методологічному – «Методичне забезпечення навчального процесу для вдосконалення самостійної роботи студентів».
Проводиться робота з методичним забезпечення навчального процесу в рамках кредитно-модульної системи, вдосконалення навчальних планів і робочих програм. Особлива увага приділяється розробці УМКД для знову відкритої спеціальності «Філологія», що включає написання методичних вказівок, посібників, конспектів лекцій та семінарських занять в рамках навчальних дисциплін «Латинська мова», «Анотування і реферування», «Історія англійської мови», «Лексикологія» , «Стилістика» та ін ..
Кафедра активно співпрацює зі школами Харкова і Харківської області, забезпечуючи їх науково-методичними розробками для підготовки до здачі ЗНО з англійської мови, проводячи виїзні навчальні семінари за новими методам викладання для вчителів області. Щорічно проводиться обласний освітній форум англійською мовою для вчителів та абітурієнтів, метою якого є ознайомлення випускників з особливостями сучасної європейської освіти, можливостями отримання подвійного диплому, обговорення вибору професії з урахуванням перспектив економічного розвитку України.
Викладачі кафедри є членами міжнародної україно-американської асоціації викладачів англійської мови «TESOL», в рамках якої проводяться міжнародні конференції, інтенсивні методичні семінари, літні школи під патронажем посольства США.
НДРС включає організацію наукової роботи студентів при підготовці доповідей і написанні тез, статей, участі в науково-технічних конференціях нашого університету і вузів України. Студенти беруть участь у Внутрішньовузівській і національній олімпіаді з іноземних мов, захищають дипломи англійською мовою. Студенти і співробітники університету вдосконалюють свої знання англійської мови на щотижневих засіданнях “Speaking Club».
На кафедрі працюють наукові гуртки «English for Technical Experts», «AKADEMISCHES SCHREIBEN», «PHILOLOGISCHE STUDIEN ZU WISSENSCHAFTLICHEN TEXTEN», як добровільне об’єднання студентів, зацікавлених у поглибленому вивченні дисциплін кафедри та розвитку навичок професійної та наукової діяльності.